Zacieki pod oczami u psa i kota

Najczęściej zacieki pod oczami spotykamy u maltańczyków, shih- tzu, pekińczyków, cavalierów, buldogów oraz u kotów perskich i brytyjskich.

To częsty problem u psów i kotów ze skróconą trzewioczaszką tzw. brachycefalicznych i psów typu toy- małych ras.

SKĄD SIĘ BIORĄ?

Zacieki pod oczami spowodowane są przewlekłym wypływem łez na policzki.

Łzy sprawiają, że włosy są wilgotne, posklejane, odbarwiają się , w niektórych przypadkach zmieniają kolor na rudo- brązowy o nieprzyjemnym zapachu.

Prawidłowo łzy wytwarzane są przez gruczoły łzowe zlokalizowane w powiekach.

Łzy to mieszanina wody, tłuszczu i śluzu. Mają obmyć oko z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, odżywić rogówkę i uchronić przed wysychaniem. Gdy powieki zamykają się, łzy spychane są do wewnętrznego kącika oka.

W wewnętrznym kąciku oka na górnej i dolnej powiece są małe otworki, to punkty łzowe. Jak nie wierzysz to stań przed lustrem i spójrz sobie głęboko w oczy!

W wewnętrznym kąciku oka, w miejscu gdzie zaczyna się dolna powieka zobaczysz mały otworek, będzie lepiej widoczny jak lekko odchylisz dolną powiekę. Widzisz? to tu wpływają łzy.

Łzy wpadają do punktów łzowych trafiają do jeziorka łzowego, następnie cienkim przewodem nosowo- łzowym wpływają do nosa.

Problem pojawia się gdy łzy wybiorą inną drogę i zamiast przewodami łzowymi wypłyną na policzki. Jeżeli problem trwa długo powstaną brzydkie zacieki pod oczami.

PRZYCZYNA ZACIEKÓW POD OCZAMI

Najczęstsza przyczyna to niedrożne kanaliki nosowo-łzowe

zbyt wąskie przewody co zdarza się często u miniaturowych ras, jeśli przewód ma średnicę 0,5-1 mm łatwiej ulega zatkaniu

przewód może zatkać się śluzem ( pamiętajmy , że łzy to nie tylko woda to także śluz i tłuszcz, jeśli gruczoły łzowe produkują za mało fazy wodnej pojawia się więcej śluzu, który jest gęsty i lepki , doskonale nadaje się do zatykania przewodów nosowo- łzowych )

zatkać przewody może także kurz, pył, drobinki roślin,… Pamiętajmy, że problem dotyczy psów ras małych, które mają głowę na wysokości 10-20 cm nad ziemią , ilość zanieczyszczeń na tej wysokości jest z pewnością duża

czasem przewody nosowo-łzowe są prawidłowe i drożne , ale punkty łzowe zbyt ciasne i łzy mają trudność aby do nich wpłyną .

Rasy ze skróconą trzewioczaszką { brachycefaliczne ) z powodu skrócenia pyszczka mogą mieć zdeformowane , poskręcane a nawet niewykształcone przewody nosowo-łzowe, częsty problem np. u buldogów.

Psy z tendencją do nieprawidłowego ułożenia powiek- entropium, ektropium też mają problem z zaciekami na policzkach. U tych zwierząt łzy mają trudność z wpłynięciem do punktów łzowych, gdy powieki zawijają się do środka ( w entropium) lub odstają od gałki ocznej (w ektropium ). W takim przypadku leczenie polega na chirurgicznej korekcie powiek.

Kolejna przyczyna zacieków na policzkach to nadmierna ilość łez, która towarzyszy chorobom przebiegającym z zapaleniem i bólem w obrębie oka. Jest mnóstwo chorób , które możemy tu wymienić- zapalenie spojówek, rogówki, ciała obce, owrzodzenia rogówki, urazy, jaskra, itp.

Dobrze wiemy co dzieje się gdy wpadnie mam coś do oka! Zaczynamy intensywnie łzawić, mrużyć oko , tym samym zwiększamy ilość łez obmywających oko z nadzieją , że czynnik drażniący wypłynie wraz z nimi. I co się wtedy dzieję?

Znaczna ilość łez trafi kanalikami nosowo-łzowymi do nosa , a że łez będzie dużo pojawi się wypływ z nosa- katar. Nadmiar łez,wypłynie na policzki .

DIAGNOSTYKA NIEDROŻNOŚCI KANALIKÓW NOSOWO-ŁZOWYCH

Podstawowe badanie to test fluoresceinowy.

Polega na podaniu do oka kropli z zielonym fluorecencyjnym barwinkiem. Fluoresceina łączy się ze łzami, obmywa oko,wpływa do przewodów nosowo-łzowych i po kilku sekundach zielony barwnik pojawia się w nosie. Jeśli nie nosem to wypłynie na policzki.

Gdy wiemy, już że kanaliki nosowo-łzowe są niedrożne należy ustalić przyczynę tego stanu. Trzeba ocenić budowę powiek, sprawdzić czy nie ma choroby oczu, która mogłaby spowodować zwiększone łzawienie lub śluzowo- ropny wypływ z oczu.

LECZENIE

Zabieg udrożniania kanalików nosowo-łzowych wykonujemy w znieczuleniu. Umieszczamy specjalną sondę okulistyczną w punktach łzowych aby je poszerzyć, następnie wprowadzamy do nich cieniutką plastikową rurkę i pod ciśnieniem podajemy płyn fizjologiczny. Jeżeli przewód nosowo-łzowy jest zatkany często udaje się go udrożnić. Jeśli jest zarośnięty lub nie wykształcony zabieg nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Pamiętajmy! zawsze trzeba dążyć do usunięcia przyczyny problemu, dlatego tak ważne jest dokładne badanie i rozpoznanie. Jeżeli choroba dotyczy oczu, należy ją wyleczyć i jest duża szansa, że problem łzawienia zniknie. Np, koty z katarem kocim, mają intensywny wypływ z oczu towarzyszący wirusowemu zapaleniu spojówek. Po wyleczeniu choroby łzawienie ustępuje.

Gdy mamy nieprawidłowe ułożenie powieki – entropium, ektropium konieczna jest chirurgiczna korekta powiek.

Przy przewlekłym wypływie z oczu dochodzi do namnażania się w zaciekach drobnoustrojów, które powodują nieprzyjemny zapach i odbarwiają włos czasem powodują zapalenie skóry. Wtedy może być konieczne podawanie antybiotyków miejscowo lub ogólnie.

U psów z tendencją do łzawienia wskazane jest częste płukanie oczu i masaż wew kącików oczu po podaniu kropli. Lekarz weterynarii dobierze najlepszy lek dla Waszego pupila.

Mam nadzieję , że informacje tu przedstawione rozjaśniły temat zacieków pod oczami.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam, w razie pytań proszę o kontakt.

Katarzyna Oręziak
lekarz weterynarii
specjalista chorób psów i kotów
Centrum Małych Zwierząt ARGOS

Dane kontaktowe dostępne na stronie internetowe www.argoswet.pl