Ubierać psa czy nie ?- oto jest pytanie


dog dressed as knight

Co raz częściej w telewizji i kolorowej prasie widzimy zdjęcia psów w ubraniach. U jednych obrazki te wzbudzają podziw, innych przerażają. Czy sweterki, płaszczyki są zarezerwowane tylko dla ludzi ? Z pewnością jest wiele osób, które nie wyobraża sobie spaceru z ubranym psem. Inni zastanawiają się, w jakim celu mieliby psa ubierać?

Najpierw ludzie stworzyli dziwaczne rasy psów, które w naturze nie miałyby szans na przeżycie. Za przykład możemy podać pekińczyki, buldogi angielskie. Te psiaki mają krótkie łapki, i skrócony pyszczek W naturze byłyby skazane na śmierć głodowa, bo nie zdołałyby samodzielnie zdobyć pożywienia . Psy bezwłose, jak nagi chiński grzywacz , psy z krótką sierścią i te pozbawione puchowego podszerstku np. yorki w okresie zimowym marzną.

RODZAJE UBRANEK

Niewtajemniczonych to pewnie zdziwi, ale jest kilka typów ubranek dla psów.

Gdy już powstały dziwaczne rasy, ludzie stworzyli dla nich ubrania, aby zmniejszyć ryzyko przeziębień. Na początku ubranka miały, wyłącznie praktyczne znaczenie. Dla psów krótkowłosych wymyślono ocieplane pelerynki i sweterki, które okrywają grzbiet . Tym samych chronią przed wiatrem i śniegiem narządy które nie lubią zimna : płuca, serce, nerki.

Chińskie grzywacze mają bujną grzywę i ogon, ale grzbiet jest pozbawiony włosa. Wyglądają jak miniaturowy konik pony. W okresie jesienno – zimowym skazane są na ubranka.

Psy z długim włosem na łapach typu pudle, spaniele, w jesienną pogodę bardzo się brudzą. Dla nich wymyślono ortalionowe kombinezony. Zakończone ściągaczami na łapach. Wystarczy tylko wyciąć włos między opuszkami palców i skrócić do wysokości nadgarstka ,a problem skołtunionej sierści i brudu przynoszonego do domu odpada. Kombinezon jest dobierany do wielkości psa, i pozwala mu na swobodne załatwienie potrzeb fizjologicznych.

Wspomniałam o kombinezonach ortalionowych, ale dla zmarzlaków są jeszcze z polarowa podszewką na zimę. I ciekawostka – dla psów z długą sierścią występują kombinezony z drobniutkiej siateczki , zazwyczaj czarne. Chronią długą sierść przed przyczepiającymi się rzepami, liśćmi i patyczkami. Kombinezon chroni psa przed zimnem , deszczem i zabrudzeniem i może być dobrany kolorem do maści psa , przez co nie widocznym. Dla osób bardziej odważnych , a tych jest co raz więcej są różne kolory ubranek, zaczynając od moro, przez kratki do elementów odbłaskowych, które sprawiają, że nawet ciemno umaszczony pies jest widoczny na drodze.

Dla psów które często chorują na zapalenie oskrzeli w ofercie pojawiły się ubranka typu kurteczki . Okrywają klatkę piersiową i przedpiersie.

Dla ciekawostki podam, że powszechnie spotykane na naszych ulicach yorki na wystawach powinny prezentować się z możliwie długim jedwabistym włosem. Aby to osiągnąć hodowcy na co dzień splatają ich włosy w papiloty. Na wierzch zakładają przewiewne ubranka i w takim stroju te psiaki mogą swobodnie biegać.

Lekarz weterynarii

Specjalista chorób psów i kotów

Katarzyna Oręziak


Facebook

  • Google+