Psi Sylwester


Większość z nas kojarzy Sylwestra z beztroską zabawą, szampanem i wybuchami petard. Nie wszyscy wiedzą, że dla miejskich czworonogów to najgorszy dzień w roku. Dlaczego?

Pies słyszy dźwięki 2 x lepiej niż człowiek. Co czuje gdy za oknem wirują świszczące i rozpadające się z hukiem fajerwerki? Z pewnością nic przyjemnego.

Jak pomóc psu przetrwać „ petardowe szaleństwo”?

Jeżeli to możliwe wyjedźmy z nim tam, gdzie Nowy Rok wita sie ciszej niż w mieście np. w góry lub na wieś.

Unikajmy długich spacerów między blokami. Gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Sylwester wybuchy petard mogą zaskoczyć nas o każdej porze dnia. Echo wystrzałów odbija się od budynków i potęguje niemiłe doznania. Zdarza się, że petarda upadnie tuż obok psa. Takie przeżycie może pozostawić uraz do końca życia.

Znajdźmy czas na długi spacer po polach lub lesie. Tu zwierzę czuje się bezpiecznie i może odreagować stres. Gdy w oddali słychać strzały odwróćmy uwagę psa. Pobawmy sie z nim, zainteresujmy smakołykiem, pochwalmy. Niech huk kojarzy mu się z czymś miłym.

Gdy nasz ulubieniec drży ze strachu i próbuje sie ukryć, pomóżmy mu znaleźć bezpieczne schronienie. Jedne psy wybiorą łazienkę lub szafkę, inne pobiegną pod stół lub łóżko. Przynieśmy w to miejsce ulubiony kocyk lub zabawkę pupila.

W Sylwestra nie zmuszajmy naszych ulubieńców do „życia towarzyskiego”. Jeżeli przez cały dzień chcą być same w ukryciu, pozwólmy im na to. Nie dopuszczalne jest wyciąganie psa na siłę z miejsca ,które uważa za bezpieczne. Podchodzenie do okna lub wychodzenie na balkon aby pokazać i wytłumaczyć pupilowi :”że wybuchy to nic strasznego..” To jest pies! On nigdy nie zrozumie dlaczego ludzie bawią sie petardami.

Jeżeli pies jest bardzo lękliwy i z tego powodu nie chce wychodzić na spacer, nie przyjmuje pokarmu lub oddaje mocz i kał w domu należy poszukać pomocy u lekarza weterynarii Zależnie od stanu zdrowia pacjenta i jego wagi lekarz zastosuje odpowiedni lek uspokajający Najczęściej jest to syrop lub tabletki. Podawanie leku rozpoczynamy już kilka dni przed Sylwestrem. U niektórych psów może pojawić się senność, lub zmniejszenie napięcia mięśniowego. Taki pies porusza sie na ugiętych łapach, może mieć problemy z chodzeniem po schodach. Wspomniane efekty uboczne mijają po kilku godzinach.

U psów bardzo lękliwych lekarze weterynarii mogą zastosować leki psychotropowe produkowane dla ludzi. Lekarze sięgają po nie gdy zwierzę boi sie nie tylko wybuchu petard, ale także burzy, samochodów, ludzi, jest agresywne lub wokalizuje. Przed wyborem leku pies musi być dokładnie zbadany. Terapia jest długotrwała ,a pierwsze efekty widać dopiero po 4-6 tygodniach podawania tabletek. Dlatego leczenie środkami psychotropowymi stosuje się w uzasadnionych przypadkach i podejmuje najpóźniej w listopadzie.

Niektórzy pytają o leki ziołowe kupowane bez recepty w aptekach.

Czy można je podawać zwierzętom? Tak,ale na własna odpowiedzialność. Do tej pory nie ma badan potwierdzających skuteczność tych środków w leczeniu lęku u zwierząt. Nie ma także dowodów na to ,że są bezpieczne dla ich zdrowia.


Facebook

  • Google+