ORTOPEDIA PSÓW I KOTÓW – chirurgia kręgosłupa – Stalowa Wola (podkarpackie, świętokrzyskie).


Tomogram, rekonstrukcja grzbietowa. W świetle kanału kręgowego obecna owalna częściowo zmineralizowana struktura sięgająca od doczaszkowej płytki granicznej kręgu L5 do otworu międzykręgowego L5/L6

Choroby kręgosłupa u psów objawiają się w bardzo rozmaity sposób, począwszy od łagodnego bólu do częściowego lub całkowitego porażenia.        W większości przypadków obraz kliniczny mieści się jednak pomiędzy tymi dwoma skrajnościami i zależy od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia dysku.

Przy dyskopatii odcinka szyjnego objawy to ból i zmniejszony zakres ruchów, sztywność i przykurcze mięśni karku i szyi oraz niskie trzymanie głowy. Może dołączyć się kulawizna jednej lub obydwu kończyn piersiowych. W ciężkich przypadkach dochodzi do osłabienia lub porażenia wszystkich kończyn.

Krążki międzykręgowe czy też tarcze międzykręgowe, zwane potocznie dyskami, znajdują się między trzonami kręgów. Chorobę krążka międzykręgowego (IVDD) można zdiagnozować na podstawie badania klinicznego           i neurologicznego oraz obrazowania radiologicznego, mielografii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

W naszej przychodni wykonujemy chirurgiczne leczenie kręgosłupa.

Sposób leczenia podejmuje się w zależności od ustalonego stopnia nasilenia objawów. Może być ono zachowawcze lub chirurgiczne.

Leczenie operacyjne polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, który uciska rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe (fenestracja) bądź na poszerzeniu kanału kręgowego (laminektomia, hemilaminektomia).

Po operacji zwierzę wymaga rehabilitacji składającej się z zabiegów fizykoterapeutycznych, masaży, a później także ćwiczeń wzmacniających osłabione mięśnie.

                                                                                                                                                                                                     
 
 
 
 

Facebook

  • Google+