Obcinanie pazurów


Kitten and dog dachshund

Prawidłowo podczas chodzenia, cała powierzchnia łapy przylega do podłoża. To amortyzuje wstrząsy i sprawia, że stawy obciążane są równomiernie. Dzięki temu pies swobodnie przemierza duże odległości i nie odczuwa zmęczenia i bólu…

Co dzieje się, gdy pazury są zbyt długie?

Prawidłowo podczas chodzenia, cała powierzchnia łapy przylega do podłoża. To amortyzuje wstrząsy i sprawia, że stawy obciążane są równomiernie. Dzięki temu pies swobodnie przemierza duże odległości i nie odczuwa zmęczenia i bólu.

Zbyt długie pazury odsuwają palce od podłoża i zmieniają sposób stąpania. Nie obcinane, z czasem zawijają się jak „baranie rogi„ i wbijają w opuszkę.

Pupil odczuwa dyskomfort podczas ruchu, stania, a nawet siedzenia. Tylko leżenie przynosi mu ulgę. Nie cieszy się na myśl o spacerze, liże łapy, jest rozdrażniony.

Większość właścicieli, zaniepokojonych takim zachowaniem szuka pomocy u lekarza weterynarii. Problem zostaje zlikwidowany w kilka minut, a pies jak nowo narodzony z radością wraca do domu.

Najwięcej problemów sprawia „ wilczy pazur”. Przez to, że jest wysoko zawieszony, nie ściera się podczas chodzenia.

Jak często obcinać pazury?

To trudne pytanie, bo nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. U jednego psa konieczne jest przycinanie pazurów co 4 tygodnie u drugiego 1 x w roku, u jeszcze innego nigdy. Niektóre psy systematycznie obgryzają pazury i nie potrzebują pomocy człowieka. Inne cierpią z bólu, bo nie potrafią pokazać opiekunowi co jest przyczyną ich smutku.

Generalnie im mniejszy pies tym większy problem. Psy małe i średnie są lekkie, dlatego słabo ścierają pazurki. Optymalnie jest , gdy co 3-4 tygodnie sprawdzamy ich długość.

Jak obcinać ?

Jedną ręką chwytamy łapkę, a w drugiej trzymamy cążki. Palcami odsuwamy włosy. Gdy pazur jest już widoczny sprawnym ruchem obcinamy go. Oczywiście nie cały! Tak, wywołalibyśmy ból i krwawienie. W pazurze znajduje się warstwa rozrodcza. Ma wygląd różowego stożka podstawą związanego z ostatnim członem palca. Jest dobrze widoczna w pazurach przeźroczystych. Obcinanie czarnych pazurów wymaga większej wprawy i doświadczenia. Pazur odcinajmy stopniowo, po 1-2 minimetry, do pożądanej długości. W ten sposób wcześniej zauważymy miejsce, w którym zaczyna się dobrze ukrwiona warstwa. Wielu właścicieli dobrze sobie z tym radzi. Inni korzystają z pomocy lekarza weterynarii.

Jaka długość jest prawidłowa ?

U stojącego psa pazur powinien być zawieszony nad ziemią 1-2 minimetry. Pazury skracamy cążkami. Możemy je nabyć w sklepach zoologicznych, rozmiarem dopasowane do wielkości zwierzaka.

Co zrobić, gdy skaleczyliśmy pazur i pojawiło się krwawienie?

Po pierwsze nie wpadajmy w panikę. Taka sytuacja nie stanowi zagrożenia dla życia psa. Krwawienie jest intensywne, bo łapy są bardzo dobrze ukrwione. Dodatkowo, każde stąpnięcie pompuje krew do miejsca okaleczenia. Co robić? Najlepiej zatamujemy krwawienie przykładając nadmanganian potasu (do nabycia w aptekach). Nadmanganian w postaci tabletek lub granulek umieśćmy na tamponie, i przyłóżmy do krwawiącego pazura. Uważajmy, bo środek ten może zabarwić dłonie i ubranie. Po około 30 sekundach krwawienie ustąpi. Gdy nie dysponujemy nadmanganianem potasu zróbmy uciskowy opatrunek na łapę lub przyłóżmy lód. Przytrzymajmy psa w pozycji leżącej przez około 30 min. W większości przypadków to wystarcza, aby zażegnać problem.

Co z kotami?

U nich przycinamy pazury z trochę innych powodów. W naturze koty ścierają pazury podczas drapania i wspinania się po drzewach. W domu nasz tygrysek nie ma drzew. Dlatego wbija pazurki w kanapy, fotele i dywany. Nie muszę chyba dodawać, jak bardzo złości to właścicieli. U kotów samo obcięcie pazurów nie jest wielką trudnością. Zazwyczaj pazurki są przeźroczyste i dobrze widoczna jest miazga. Możemy obcinać je specjalnymi cążkami dla kotów, lub obcinaczem przeznaczonym do pielęgnacji paznokci u ludzi. Technicznie zabieg nie jest trudny, problem pojawia się, gdy zwierzak nie chce współpracować. Wtedy potrzebne jest doświadczenie i druga osoba do przytrzymania czworonoga.

Podsumowanie

Najlepiej sprawdzajmy długość pazurów u naszych czworonogów co 4 tygodnie. Jeżeli jest taka konieczność systematycznie je skracajmy. Uwolni to naszego czworonoga od przeciążania stawów i dyskomfortu podczas chodzenia. W przypadku kotów, uchroni nasze ręce przed zadrapaniem,a meble przed zniszczeniem.

Lekarz weterynarii

„Specjalista chorób psów i kotów” Katarzyna Oręziak


Facebook

  • Google+