Nietrzymanie moczu to coraz częstszy problem.


Yorkie dog

Pies, który domaga się częstszych niż zwykle spacerów, pozostawia mokre plamy na legowisku, kropelki moczu na podłodze, to ogromny problem. Przekonało się o tym, wielu właścicieli. Czym ten problem jest spowodowany?

Do najczęściej spotykanych chorób dających powyższe objawy należą: zapalenie nerek, zapalenie pęcherza i cewki moczowej, kamica pęcherza, cukrzyca, ropomacicze, choroby prostaty, zespól Cushinga, moczówka prosta.

Zapalenie nerek

Może wystąpić w każdym wieku, za równo u psa jak i kota. Przyczyn jest bardzo wiele: dieta, infekcje bakteryjne, toksyny grzybicze, choroby towarzyszące np. ropomacicze, cukrzyca, czynniki genetyczne. Objawem choroby nerek jest: bolesność okolicy lędźwiowej, „karpiowaty” grzbiet, zmiany pragnienia i ilości wydalanego moczu. Często te symptomy są słabo wyrażone i nie zauważalne dla opiekuna. Najczęściej do gabinetów weterynaryjnych przychodzą zwierzęta z zaawansowanym, przewlekłym zapaleniem nerek, które trwa już od kilku tygodni. Taki zwierzak dużo pije, wydala dużo moczu, traci masę mięśniową, ma matową sierść. Zignorowanie objawów prowadzi do ciężkiej niewydolności nerek i mocznicy. Wiele zwierząt trafia do lecznicy dopiero na tym etapie choroby. Jako motyw konsultacji z lekarzem na pierwszy plan wysuwają się osłabienie, otępienie, wymioty i biegunki, a nie jakbyśmy się spodziewali zaburzenia w oddawaniu moczu. Często okazuje się, że zwierzę nie przyjmuje pokarmu od kilku dni, a próby wypicia wody kończą się wymiotami. Od kilku tygodni lub miesięcy pies pił więcej wody i domagał się dodatkowych spacerów, ale bawił się i miał apetyt. Tym uśpił czujność opiekunów, którzy nie spodziewali się, że jest to objaw choroby. Przy niewydolności nerek rokowanie jest ostrożne lub złe. Czasami szybko podjęte leczenie pozwala pacjentom odzyskać siły i wrócić do zdrowia. W wielu przypadkach uszkodzenie nerek jest tak poważne, że zwierzę umiera.

Syndrom Urologiczny Kotów

Kamica połączona z zapaleniem pęcherza i cewki moczowej, to częsta przypadłość kotów. Po sterylizacji u kocurów zmienia się pH moczu. To sprzyja infekcjom bakteryjnym i wytrącaniu kryształów szczawianowych. Chcę uspokoić właścicieli kastratów, syndrom urologiczny dotyczy kilku-kilkunastu procent populacji kotów. Poza kastracją czynnikami sprzyjającymi chorobie są predyspozycje genetyczne, dieta i aktywność fizyczna. Chore koty, mogą unikać kuwety ponieważ kojarzy im się z bólem przy oddawaniu moczu. Czasami kamienie zatykają cewkę. Zwierzę często napina się i miauczy. Gdy mimo starań wydala mocz wyłącznie kroplami niezwłocznie należy udać się do gabinetu weterynaryjnego. Kot otrzyma leki rozkurczowe i przeciwbólowe, a razie konieczności zostanie zacewnikowany. Aby zmniejszyć ryzyko Syndromu Urologicznego Kotów zaleca się żywienie samców specjalistyczną karmą dla kastratów.

Choroby prostaty

U psów kamica pęcherza występuje rzadziej niż u kotów. Częstą przyczyną infekcji dróg moczowych jest przerost i zapalenie prosty. Objawem chorób prostaty bywa krwawienie z napletka nie związane z oddawaniem moczu. Pies zostawia kropelki krwi na posłaniu lub dywanie. U psów choroby prostaty częściej powodują problemy z oddawaniem kału, niż moczu. Podczas defekacji powiększona prostata zaciska światło prostnicy i powoduje zaparcia.

Inne przyczyny

Zwiększenie pragnienia i ilości wydalanego moczu to pierwsze objawy ropomacicza i cukrzycy. Niektóre leki np. glikokortykosterydy, leki obniżające ciśnienie krwi zmuszają zwierzę do częstszego wydalania moczu.

Do rozpoznania schorzenia potrzebne są dane z wywiadu i badanie moczu, w niektórych chorobach także badanie krwi. W przypadku kamicy dróg moczowych i chorób prostaty dużą wartość diagnostyczną ma USG i RTG jamy brzusznej.

Zapalenie nerek to podstępna choroba, bardzo łatwo przeoczyć jej pierwsze symptomy. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia przedłuża życie zwierzęcia o kilka miesięcy, nawet lat. Aby wychwycić chorobę w zalążku dobrze jest badać mocz czworonoga minimum 1 x w roku. Psy i koty, które ukończyły 7 lat wkraczają w jesień życia. U nich badanie kontrolne należy powtarzać co 6 miesięcy. Badanie jest tanie, można je wykonać niemalże w każdym gabinecie weterynaryjnym.

Lekarz weterynarii

„Specjalista chorób psów i kotów”

Katarzyna Oręziak


Facebook

  • Google+