ORTOPEDIA PSÓW I KOTÓW – Komórki macierzyste – Stalowa Wola (podkarpackie, świętokrzyskie).


komorki_macierzyste02

Komórki macierzyste wykorzystywane są w leczeniu zwierząt w przypadku znacznej utraty tkanek wywołanych przez urazy, choroby, wady wrodzone lub zabiegi chirurgiczne.

Komórki macierzyste mają specyficzną zdolność podziału i przekształcania się w dowolny typ komórek występujących w tkankach.

Terapia autologicznymi komórkami macierzystymi (czyli własnymi, pobranymi od osobnika podlegającego kuracji) to jedyna metoda leczenia wprowadzona na całym świecie. Jest to terapia bardzo skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna. Metody wykorzystujące komórki allogeniczne czy ksenogeniczne (czyli od dawcy innego gatunku) w leczeniu psów, kotów czy koni są od dawna opatentowane.

Jest wiele różnych źródeł komórek macierzystych. Komórki uczestniczące w odbudowie kości chrząstki czy mięśnia sercowego w odpowiedzi na mikro środowisko stawu czy kości mają zdolność różnicowania się do tkanki takiej, jaka jest w danym organie potrzebna. Pobranie tkanki tłuszczowej jest mało inwazyjne i każde zwierzę posiada jej wystarczające ilości. Pobraną tkankę przesyłamy do laboratorium, gdzie w ciągu jednego dnia wyizolowane zostają komórki macierzyste w zawiesinie komórek jądrzastych. Komórki jądrzaste stymulują komórki macierzyste do podziałów i różnicowania się w komórki potrzebne w danym narządzie. Cały proces od momentu pobrania tkanki tłuszczowej do transplantacji wyizolowanych komórek macierzystych trwa 3-4 dni.

Komórki podawane są dostawowo, dościęgnowo, okołokręgowo lub dożylnie, w celu odbudowy organów miękkich, takich jak nerki, serce czy wątroba. Jest to terapia bez skutków ubocznych, ponieważ zastosowane w niej są własne komórki bez dodatkowych związków chemicznych.
Poprawę możemy zaobserwować niekiedy już następnego dnia po przeszczepie, ale pełną regenerację dopiero po 3-4 miesiącach.


Facebook

  • Google+