Endoskopia psów i kotów – Stalowa Wola (podkarpackie, świętokrzyskie)


img_2432

Endoskopia to technika diagnostyczna umożliwiająca bezpośrednią obserwację wnętrza badanego narządu. Jest stosowana w diagnostyce klinicznej w rozpoznawaniu chorób przewodu pokarmowego, układów oddechowego i moczowego, jak również w ginekologii, położnictwie i chirurgii, gdzie dodatkowo bardzo często umożliwia jednoczesne przeprowadzenie zabiegu. Dzięki możliwości pobierania materiału do badań laboratoryjnych, takich jak np. wycinki ściany narządu czy wydzieliny, podniesiona zostaje wartość diagnostyczna wziernikowania.

Kolonoskopia i rektoskopia

Badanie tylnego odcinka przewodu pokarmowego, do którego wskazaniami są ostre i przewlekłe biegunki, bolesne oddawania kału, krwawienia, parcie na kał, podejrzenie niedrożności, owrzodzeń, ciał obcych, guzów nowotworowych, wątpliwe wyniki kontrastowych badań radiologicznych, ocena przebiegu i wyników leczenia. Rektoskopia i kolonoskopia wymagają oczyszczenia jelita z resztek zalegającego kału.

Endoskopia układu oddechowego

Wśród wskazań do laryngotracheobronchoskopii wymienia się: kaszel utrzymujący się powyżej 2-3 tyg. (po wykluczeniu przyczyn sercowych), przyśpieszone oddychanie i duszność różnego stopnia, zmiana barwy głosu lub całkowita jego utrata, bolesność krtani i tchawicy stwierdzane w czasie omacywania, podejrzenie zaburzeń czynnościowych krtani (porażenie krtani), podejrzenie zmian w budowie dróg oddechowych (zniekształcenia), podejrzenie ciał obcych, ostre napady niewydolności oddechowej o niewyjaśnionej etiologii, trudno leczące się zapalenia płuc, oskrzeli, uszkodzenie zewnętrznych powłok ciała w okolicy krtani lub tchawicy, np. po wypadkach komunikacyjnych czy pokąsaniu.


Facebook

  • Google+