Endoskopia psów i kotów – Stalowa Wola (podkarpackie, świętokrzyskie)


img_2432

Endoskopia to technika diagnostyczna umożliwiająca bezpośrednią obserwację wnętrza badanego narządu. Jest stosowana w diagnostyce klinicznej w rozpoznawaniu chorób przewodu pokarmowego, układów oddechowego i moczowego, jak również w ginekologii, położnictwie i chirurgii, gdzie dodatkowo bardzo często umożliwia jednoczesne przeprowadzenie zabiegu. Dzięki możliwości pobierania materiału do badań laboratoryjnych, takich jak np. wycinki ściany narządu czy wydzieliny, podniesiona zostaje wartość diagnostyczna wziernikowania.

Kolonoskopia i rektoskopia

Badanie tylnego odcinka przewodu pokarmowego, do którego wskazaniami są ostre i przewlekłe biegunki, bolesne oddawania kału, krwawienia, parcie na kał, podejrzenie niedrożności, owrzodzeń, ciał obcych, guzów nowotworowych, wątpliwe wyniki kontrastowych badań radiologicznych, ocena przebiegu i wyników leczenia. Rektoskopia i kolonoskopia wymagają oczyszczenia jelita z resztek zalegającego kału.

Endoskopia układu oddechowego

Wśród wskazań do laryngotracheobronchoskopii wymienia się: kaszel utrzymujący się powyżej 2-3 tyg. (po wykluczeniu przyczyn sercowych), przyśpieszone oddychanie i duszność różnego stopnia, zmiana barwy głosu lub całkowita jego utrata, bolesność krtani i tchawicy stwierdzane w czasie omacywania, podejrzenie zaburzeń czynnościowych krtani (porażenie krtani), podejrzenie zmian w budowie dróg oddechowych (zniekształcenia), podejrzenie ciał obcych, ostre napady niewydolności oddechowej o niewyjaśnionej etiologii, trudno leczące się zapalenia płuc, oskrzeli, uszkodzenie zewnętrznych powłok ciała w okolicy krtani lub tchawicy, np. po wypadkach komunikacyjnych czy pokąsaniu.


KARDIOLOGIA PSÓW I KOTÓW – Echo serca, EKG, Pomiar ciśnienia krwii – Stalowa Wola (podkarpackie, świętokrzyskie).


zdj 2

Z przyjemnością informujemy, że dysponujemy już szerokim wachlarzem badań umożliwiających diagnostykę i monitoring leczenia kardiologicznego.

OFERUJEMY:
- Echo serca
- EKG
- Pomiar ciśnienia krwi
- RTG klatki piersiowej/ serca
- Markery sercowe
- Klatkę tlenową z kardiomonitoringiem podczas hospitalizacji zwierząt w stanie ciężkim
- Diagnostykę i ustalenie schematu leczenia dla konkretnego pacjenta
- Diagnozujemy choroby i ustalamy schematy leczenia dla pacjentów przesyłanych na konsultacje. Leczenie kontynuowane jest przez lekarza prowadzącego, z którym pozostajemy w stałym kontakcie.

Dziękujemy za dotychczasowe zaufanie i owocną współpracę.

 

Badanie kardiologiczne to pierwszy i najważniejszy element diagnostyki chorób serca.

Na badanie kardiologiczne składa się kilka etapów miedzy innymi dokładne osłuchiwanie serca w tzw. punktach głównych (nad poszczególnymi zastawkami serca),osłuchiwanie i omacywanie całej klatki piersiowej, ocena tętna, ciepłoty, ilości oddechów, koloru błon śluzowych, czasu kapilarnego, czy ocena węzłów chłonnych.

Badanie echokardiologiczne to bezbolesne badanie serca, dobrze tolerowane przez psy i koty. Podczas badania pacjent leży na specjalnym stole lub stoi.

Echokardiografia wykrywa zmiany zastawek serca, ocenia pracę mięśnia sercowego, wielkość komór i przedsionków, grubość ścian lewej komory, obecność płynu w worku osierdziowym oraz umożliwia rozpoznanie wad wrodzonych serca.
Badanie jest niezastąpione w diagnostyce bardzo często spotykanych chorób serca MVD (Zwyrodnienia Zastawki Mitralnej) , DCM (Kardiomiopatii Rozstrzeniowej) czy HCM (Kardiomiopatii Przerostowej ) u kotów.

mindray

EKG to graficzny zapis zjawisk elektrycznych zachodzących podczas pracy mięśnia sercowego.

Za wydajną pracę serca odpowiada układ bodźco- przewodzący, który wzbudza i przewodzi impulsy elektryczne w sercu. Składa się na niego węzeł zatokowy (węzeł Keitha-Flacka), węzeł przedsionkowo-komorowy (węzeł Aschoffa-Towary), pęczek Hisa oraz Włókna Purkinjego.
Ważne, aby zachowana była kolejność pobudzenia poszczególnych części serca, najpierw kurczą się przedsionki później komory. Ważny jest rytm, zarówno zbyt szybka jak i zbyt wolna praca serca obniża tzw. pojemność minutowa czyli ilość krwi, którą serce wyrzuca na obwód podczas 1 minuty.
Elektrokardiografia jest niezbędna w diagnostyce tachy- i bradyarytmii.
Dzięki EKG możemy ocenić zaawansowanie zmian chorobowych serca i dobrać odpowiednie leczenie przeciwarytmiczne. EKG jest niezbędne w monitorowaniu i leczeniu np. migotania przedsionków i komór.

Resized_20170609_102634_1503306580217

Pomiar ciśnienia krwi to bardzo ważny czytnik w monitoringu miedzy innymi chorób serca, nerek, nadciśnienia.

Pomiar ciśnienia krwi przy pomocy aparatu oscylometrycznego PETTRUST pozwala szybko i bezboleśnie ocenić ciśnienie skurczowe (SAP),ciśnienie rozkurczowe (DAP), średnie ciśnienie krwi (MAP), oraz tętno pacjenta.
Wg ACVIM (American College of Cardiology ) utrzymujące się dłużej ciśnienie powyżej 150/95 mmHg to nadciśnienie tętnicze. Objawy najczęściej występują u zwierząt starszych i obejmują nagłą ślepotę , wylewy krwawe do przedniej komory oka, oraz objawy neurologiczne jako wynik udaru. Przewlekłe nadciśnienie uszkadza serce i nerki, powoduje zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu.

Resized_20170725_121922001_1503298578454

ProBNP i TROPONINA I to markery sercowe bardzo pomocne w diagnostyce chorób serca. Do badania pobieramy próbkę krwi.

Mózgowy peptyd natriuretyczny typu B (BNP) to hormon produkowany w komórkach przedsionka mięśnia sercowego. Podczas choroby serca także komory produkują zwiększoną ilość proBNP.
ProBNP to czuły wskaźnik, który pozwala wykryć chorobę serca zanim wystąpią pierwsze objawy kliniczne z wyprzedzeniem nawet kilkunastu miesięcy!
ProBNP jest bardzo pomocny w różnicowaniu chorób z dusznością, kiedy jednocześnie mamy objawy z układu oddechowego i krążenia.
ProBNP to czuły sygnalizator zagrożenia HCM (Kardiomiopatią Przerostową ) u kotów, prawdziwą udręką hodowców kotów ras predysponowanych np. MainCoon, Persów, Radgolli, Brytyjskich Krótkowłosych.
ProBNP u ras psów predysponowanych np. Dobermanów, Bokserów, Cavalier King Charles Spanieli pozwala wcześnie wykryć i kontrolować choroby serca.
TROPONINA I
Troponina jest czułym wskaźnikiem uszkodzenia, niedotlenienia i martwicy miocytów.
Troponina jest pomocna przy podejrzeniu zawału serca, toksycznego uszkodzenia serca, zapalenia mięśnia sercowego lub urazu ( stłuczenia) serca np. Podczas wypadku samochodowego.

Wykonujac badanie RTG klatki piersiowej możemy ocenić sylwetkę serca, rozmiar tętnic i żył płucnych, zmiany dotyczące rozmiaru i kształtu dużych naczyń klatki piersiowej.

Ważnym czynnikiem diagnostycznym jest pomiar VHS (Vertebral Heart Sum) tj. ocena wielkości serca względem kręgów piersiowych.
Patrząc na RTG klatki piersiowej oceniamy obraz płuc, tchawicy, węzłów chłonnych co ułatwia różnicowanie duszności tła kardiologicznego od nieprawidłowości w układzie oddechowym .

20170821_00001


ORTOPEDIA PSÓW I KOTÓW – Operacja stawu kolanowego metodą TTA, TTA Rapid, TPLO – Stalowa Wola (podkarpackie, świętokrzyskie).


tta

W NASZEJ PRZYCHODNI OPERUJEMY ZERWANE WIĘZADŁA KRZYŻOWE PSÓW NAJNOWSZĄ METODĄ TTA I TPLO

Operacja stawu kolanowego metodą TTA -Jest to nowa, bardzo popularna na świecie metoda operacji, która znacznie poprawia komfort pacjenta i sprzyja zadowoleniu właściciela. Jego zaletą jest rzeczywisty, bardzo szybki powrót psa do pełnej sprawności. Czas rekonwalescencji jest zredukowany do minimum. Pies zaczyna obciążać kończynę już po upływie 24h! Jest to zabieg zmieniający biomechanikę stawu kolanowego, polegający na przemieszczeniu guzowatości piszczelowej ku przodowi z użyciem płyty tytanowej oraz tytanowej klatki dystansowej wstawianych na stałe do kolana. Zmienia to biomechanikę pracy stawu oraz  zmienia układ sił w kolanie co powoduje, że więzadło krzyżowe nie jest już potrzebne. Wielką zaletą zabiegu TTA jest brak powstawania zmian zwyrodnieniowych po operacji  w ciągu wielu lat życia psa, w przeciwieństwie do zabiegów metodami tradycyjnymi. Pies po operacji TTA przez wiele lat może prowadzić tak samo aktywne życie jak przed urazem  bez niebezpieczeństwa uszkodzenia struktur więzadeł i implantów w kolanie, co sprawdza się u psów sportowych, ekspresyjnych, ciężkich, dużych ras, u których zabiegi rekonstrukcji więzadeł krzyżowych starymi, konwencjonalnymi metodami nie przynosi często żadnego efektu. Zabieg TTA szczególnie dedykowany jest dla psów ras średnich, dużych i olbrzymich jak labrador retriever, seter, bernardyn cane corso,berneński pies pasterski i wiele innych o masie powyżej 15 kg. W razie pytań proszę o kontakt z chirurgiem lek.wet. Maciejem Oręziakiem.

 


ORTOPEDIA PSÓW I KOTÓW – Komórki macierzyste – Stalowa Wola (podkarpackie, świętokrzyskie).


komorki_macierzyste02

Komórki macierzyste wykorzystywane są w leczeniu zwierząt w przypadku znacznej utraty tkanek wywołanych przez urazy, choroby, wady wrodzone lub zabiegi chirurgiczne.

Komórki macierzyste mają specyficzną zdolność podziału i przekształcania się w dowolny typ komórek występujących w tkankach.

Terapia autologicznymi komórkami macierzystymi (czyli własnymi, pobranymi od osobnika podlegającego kuracji) to jedyna metoda leczenia wprowadzona na całym świecie. Jest to terapia bardzo skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna. Metody wykorzystujące komórki allogeniczne czy ksenogeniczne (czyli od dawcy innego gatunku) w leczeniu psów, kotów czy koni są od dawna opatentowane.

Jest wiele różnych źródeł komórek macierzystych. Komórki uczestniczące w odbudowie kości chrząstki czy mięśnia sercowego w odpowiedzi na mikro środowisko stawu czy kości mają zdolność różnicowania się do tkanki takiej, jaka jest w danym organie potrzebna. Pobranie tkanki tłuszczowej jest mało inwazyjne i każde zwierzę posiada jej wystarczające ilości. Pobraną tkankę przesyłamy do laboratorium, gdzie w ciągu jednego dnia wyizolowane zostają komórki macierzyste w zawiesinie komórek jądrzastych. Komórki jądrzaste stymulują komórki macierzyste do podziałów i różnicowania się w komórki potrzebne w danym narządzie. Cały proces od momentu pobrania tkanki tłuszczowej do transplantacji wyizolowanych komórek macierzystych trwa 3-4 dni.

Komórki podawane są dostawowo, dościęgnowo, okołokręgowo lub dożylnie, w celu odbudowy organów miękkich, takich jak nerki, serce czy wątroba. Jest to terapia bez skutków ubocznych, ponieważ zastosowane w niej są własne komórki bez dodatkowych związków chemicznych.
Poprawę możemy zaobserwować niekiedy już następnego dnia po przeszczepie, ale pełną regenerację dopiero po 3-4 miesiącach.


ORTOPEDIA PSÓW I KOTÓW – chirurgia kręgosłupa – Stalowa Wola (podkarpackie, świętokrzyskie).


Tomogram, rekonstrukcja grzbietowa. W świetle kanału kręgowego obecna owalna częściowo zmineralizowana struktura sięgająca od doczaszkowej płytki granicznej kręgu L5 do otworu międzykręgowego L5/L6

Choroby kręgosłupa u psów objawiają się w bardzo rozmaity sposób, począwszy od łagodnego bólu do częściowego lub całkowitego porażenia.        W większości przypadków obraz kliniczny mieści się jednak pomiędzy tymi dwoma skrajnościami i zależy od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia dysku.

Przy dyskopatii odcinka szyjnego objawy to ból i zmniejszony zakres ruchów, sztywność i przykurcze mięśni karku i szyi oraz niskie trzymanie głowy. Może dołączyć się kulawizna jednej lub obydwu kończyn piersiowych. W ciężkich przypadkach dochodzi do osłabienia lub porażenia wszystkich kończyn.

Krążki międzykręgowe czy też tarcze międzykręgowe, zwane potocznie dyskami, znajdują się między trzonami kręgów. Chorobę krążka międzykręgowego (IVDD) można zdiagnozować na podstawie badania klinicznego           i neurologicznego oraz obrazowania radiologicznego, mielografii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

W naszej przychodni wykonujemy chirurgiczne leczenie kręgosłupa.

Sposób leczenia podejmuje się w zależności od ustalonego stopnia nasilenia objawów. Może być ono zachowawcze lub chirurgiczne.

Leczenie operacyjne polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, który uciska rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe (fenestracja) bądź na poszerzeniu kanału kręgowego (laminektomia, hemilaminektomia).

Po operacji zwierzę wymaga rehabilitacji składającej się z zabiegów fizykoterapeutycznych, masaży, a później także ćwiczeń wzmacniających osłabione mięśnie.

                                                                                                                                                                                                     
 
 
 
 

Czy pies mieszkający w budzie powinien jeść specjalną karmę?


sick dog

Psy mieszkające na podwórku zimą, powinny dostawać pokarm o zwiększonej kaloryczności. Na rynku dostępne są wysoko energetyczne suche pokarmy przeznaczone dla psów pracujących. Są praktyczne w zastosowaniu bo suche granulki nie zamarzają. Pokarmy te są prawidłowo zbilansowane, dobrze przyswajalne i smaczne.


Jak przygotować pokarm dla psa w domu?


midnight hungry dog

Wielu właścicieli samodzielnie przygotowuje pokarm dla psów i kotów twierdząc, że taki posiłek jest zdrowszy, ma więcej składników odżywczych, jest wolny od konserwantów, barwników i lepiej smakuje. Wielu z nas jest przekonanych, że przygotowując pokarm samemu zmniejszamy koszty żywienia swojego ulubieńca, co niestety nie jest do końca prawdą. więcej


Czy kot może jeść surowe mięso?


huge red meat chunk and steak isolated over wood background

Tak. Za równo kot jak i pies mogą jeść surową wołowinę. Jest zdrowa, bardzo smaczna, zalecana u chorych zwierząt z brakiem apetytu. Mięso drobiowe powinno być zawsze gotowane ze względu na ryzyko zarażenia Salmonellą. Ryby powinny być sparzone lub gotowane. Surowe zawierają tiaminazę rozkładającą tiaminę (wit.B1). Mięso wieprzowe należy gotować. Zmniejsza to ryzyko zarażenia toksoplazmozą i chorobą Auyeszky (groźną dla psów i kotów).


Co to jest Toxoplazmoza i czy jest groźna dla ludzi?


toxoplazmoza

Jeżeli mamy w domu kota, który od miesięcy lub lat nie wychodzi na dwór. Zjada tylko gotowaną lub kupowaną karmę. Jest zdrowy i zadbany nie musimy się go obawiać. Ryzyko zarażenia toksoplazmozą od takiego kota jest mniejsze, niż podczas robienia kotletów mielonych. więcej


Nietrzymanie moczu to coraz częstszy problem.


Yorkie dog

Pies, który domaga się częstszych niż zwykle spacerów, pozostawia mokre plamy na legowisku, kropelki moczu na podłodze, to ogromny problem. Przekonało się o tym, wielu właścicieli. Czym ten problem jest spowodowany? więcej


Facebook

  • Google+